Pytanie:
Smak herbaty zmienia się, jeśli zostanie rozcieńczony po namoczeniu
user1306322
2013-11-20 00:57:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dlaczego smak herbaty zmienia się po jej rozlaniu, gdy jest gotowa do picia?

Jeśli użyjesz 100% wody do przygotowania filiżanki herbaty, a następnie dodasz 50% więcej wody, smak to nie to samo, co wtedy, gdy od samego początku robisz filiżankę herbaty ze 150% wody. Dlaczego tak się dzieje?

Nie dzieje się tak w przypadku kawy granulowanej, ale w przypadku herbat w torebkach lub liściastych. Nie przepadam za kawą mieloną, więc nie mogę nic o tym powiedzieć.

Wiem też, że nikt nie poleca podlewania gotowej herbaty, ale nie słyszałem jeszcze dlaczego. Co powoduje zmianę smaku?

Jeden odpowiedź:
GdD
2013-11-20 01:51:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Woda wydobywa związki smakowe i barwiące z liści herbaty. Woda może zawierać tylko tyle tych związków, zanim osiągnie punkt nasycenia, gdzie już nie może. Wszelkie aromaty pozostawione w liściach herbaty nie są usuwane przez wodę.

Jeśli dodasz tylko 50% wody wymaganej do wydobycia całego smaku i koloru z herbaty, pozostawiasz większość aromatu w liściach, a herbata będzie smakować najsilniej ze związków, które są ekstrahowane najszybszy. Po dodaniu pozostałych 50% wody herbata będzie słabsza i będzie smakować inaczej niż herbata namoczona w 100% wody potrzebnej do wydobycia całego smaku i koloru.

Chociaż brzmi to rozsądnie i prawdopodobnie prawda, dla pełnego zrozumienia powinieneś wykazać, że herbata jest roztworem _nasyconym_ (lub prawie takim).


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...