Pytanie:
Co to są certyfikowane kolory syntetyczne?
Thunderforge
2016-03-06 21:40:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W Aldi, gdzie robię zakupy (w Stanach Zjednoczonych), jest wiele produktów spożywczych z etykietą „Brak certyfikowanych kolorów syntetycznych”:

No Certified Synthetic Colors logo

Czym dokładnie są certyfikowane kolory syntetyczne? I dlaczego firma miałaby reklamować, że jej produkty ich nie zawierają?

Z pewnością nie pasuje do języka „bez sztucznych kolorów” na stronie Aldi: https://www.aldi.com.au/en/about-aldi/aldi-initiatives/no-artificial-colours/
Czy to mógł być przypadek złego tłumaczenia, a oni próbowali powiedzieć „certyfikowany: brak kolorów syntetycznych”? (chociaż nie mam pojęcia, kto by to poświadczył)
Dwa odpowiedzi:
Jolenealaska
2016-03-07 00:21:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

FDA uznaje 9. Oto, jak umieścili to na swojej oficjalnej stronie internetowej:

Certyfikowane kolory są produkowane syntetycznie (lub wytwarzane przez człowieka) i są szeroko stosowane, ponieważ nadają intensywny, jednolity kolor, są tańsze i łatwiej się mieszają, tworząc różnorodne odcienie. Istnieje dziewięć certyfikowanych dodatków barwnych zatwierdzonych do użytku w Stanach Zjednoczonych ... Certyfikowane barwniki spożywcze na ogół nie dodają niepożądanych smaków do żywności.

Klikając głębiej, FDA ujawnia składniki, które oficjalnie mogą być nazywane „barwnikami” na etykietach żywności.

FD&C Blue Nos. 1 i 2, FD&C Green No. 3, FD&C Red Nos. 3 i 40, FD&C Yellow nr 5 i 6, pomarańcza B, czerwień cytrusowa nr 2, ekstrakt z annato, beta-karoten, ekstrakt ze skórki winogron, ekstrakt koszenili lub karmin * oleożywica papryki, barwnik karmelowy, soki owocowe i warzywne , szafran (Uwaga: nie wymaga się, aby dodatki barwiące zwolnione były z nazwy na etykietach, ale można je zadeklarować po prostu jako barwniki lub dodatek koloru)

Zatem muszą to być rzeczywiste 9 składników, „Certyfikowane kolory syntetyczne”:

FD&C Blue Nos. 1 i 2, FD&C Green No. 3, FD&C Red Nos. 3 i 40, F D&C Żółty nr 5 i 6, Pomarańcza B, Czerwień cytrusowa nr 2.

Reszta:

Wyciąg z annato, beta-karoten, skórka winogron ekstrakt, ekstrakt koszenili lub karmin * oleożywica papryki, barwnik karmelowy, soki owocowe i warzywne, szafran

nie są syntetyczne, ale nadal można je nazwać „barwnikami” na liście składników. Przy okazji, ekstrakt koszenili i karmin są wytwarzane ze sproszkowanych robaków.

Zdecydowanie sztuczne barwniki, takie jak Red 40, znajdują się wysoko na liście „przerażających, ponieważ nie wiemy, jakie one są „rzeczy. Uważam, że to konkretne etykietowanie jest dziwne, ponieważ „Certyfikowany kolor syntetyczny” nie jest terminem używanym w gospodarstwie domowym.

* EDYCJA 24 marca 2017 r.

Od 2009 r. ekstrakt koszenili i karmin nie znajdują się na liście „naturalnych barwników”:

Do 2009 r. koszenila był jednym z wiele barwników znajdujących się na listach składników pod ogólnym terminem „naturalny kolor”. Ponieważ koszenila wywołuje silne reakcje alergiczne u niektórych osób, Food and Drug Administration wymaga, aby karmin i ekstrakt koszenili były wyraźnie określone na listach składników.

Oprócz swojej roli jako alergenu koszenila nie stanowi żadnego znanego zagrożenia dla zdrowia chociaż ci, którzy zachowują koszerność lub nie chcą jeść produktów pochodzenia zwierzęcego, będą chcieli zachować dystans. Oprócz pożywienia koszenila jest używana jako barwnik w produktach kosmetycznych, w tym szmince, a co najmniej jedna osoba zgłosiła ciężką reakcję alergiczną na barwnik koszenili użyty w otoczce pigułki.

- LiveScience.com

Oczywiście wszyscy wiemy, że poprawna nazwa chemiczna Red 40 to kwas 6-hydroksy-5 - [(2-metoksy-5-metylo-4-sulfofenylo) azo] -2-naftalenosulfonowy :)
Maltiel Weiler
2018-02-10 19:33:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ma to na celu celowe wprowadzenie w błąd. Oznacza to: „używamy sztucznych barwników, ale nie są one certyfikowane i nie możemy zagwarantować ich pochodzenia”.

W Aldi dodają do swoich potraw także uwodornione oleje sojowe, mikrokrystaliczną celulozę i mnóstwo tanich wypełniacze, aby obniżyć koszty.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...