Pytanie:
Co spowodowałoby zgagę w sosie marinara?
temporary_user_name
2012-11-19 12:16:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jest więc taka pizzeria na Rhode Island, w której jest jedna z najlepszej pizzy, jaką kiedykolwiek jadłem. Zamawiam „zwykłą” pizzę, czyli po prostu sos. To taki rodzaj pizzy, w którym sos jest gęsty i nadmierny, posypany na całej powierzchni równie grubego chleba, ale jest to wyjątkowo dobry sos. Taki jest styl.

Problem w tym, że po jego zjedzeniu dostaję zgagi godzinami. To dziwne i jadłbym tam częściej, gdyby tak nie było, ale jest to raczej nieprzyjemne. Nie doświadczam tego z czymkolwiek innym.

Jaki składnik spowodowałby takie zjawisko i czy istnieje sposób, aby to zmienić? Mam nadzieję, że uda mi się ich o tym powiadomić.

Poza tym, czy to nie dotyczy wszystkich? Mój ojciec osiąga ten sam efekt z ich pizzy i przestał tam jeść. Nie pytałem nikogo, z kim nie jestem spokrewniony, więc nie wiem, czy to tylko kwestia genetyczna, czy też jest to częsta reakcja.

Jeden odpowiedź:
GdD
2012-11-19 17:12:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pomidory rozluźniają dolny zwieracz przełyku, mięsień w górnej części żołądka, który kurczy się, aby powstrzymać zawartość żołądka przed cofaniem się do przełyku. Im bardziej skoncentrowany sos, tym bardziej relaksujący efekt. Alkohol również to robi, a nadmierne jedzenie może prowadzić do tego, że mięsień LES nie jest w stanie przezwyciężyć presji. Więc jeśli miałeś dużą porcję pizzy z bardzo mocnym sosem pomidorowym i kilkoma piwami lub lampkami wina, to jest potrójne.

[Allium (czosnek i cebula) są również związane z GERD] (http://digestive.niddk.nih.gov/ddiseases/pubs/gerd/#3), jako tłuste potrawy (potencjalnie ser na pizzy).
Nie wiedziałem tego o pomidorach - to wiele wyjaśnia.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...