Pytanie:
Jak uzyskać efekt podobny do zakwasu bez kłopotów z prawdziwym zakwasem?
michaelw_newyork
2013-08-31 05:56:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Lubię robić chleb, ale chleb, który robię na standardowych drożdżach, oczywiście nie ma takiego zakwasu. Ale proces robienia i utrzymywania zakwasu wymaga ode mnie zbyt dużo pracy i konsekwentnej uwagi. Czy istnieje sposób na przybliżenie tego smaku zakwasu przy użyciu procesu mniej skomplikowanego i wymagającego dużo konserwacji niż „prawdziwy” zakwas?

(Dla przypomnienia, idealnie byłoby, gdyby był to proces rozpoczynający się w noc poprzedzającą pieczenie chleba, ale niewiele więcej).

Cztery odpowiedzi:
ElendilTheTall
2013-08-31 12:42:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Możesz spróbować pâté fermentee . Zasadniczo jest to ciasto, które zostawiasz na noc. Tak powstaje większość chleba francuskiego. Po prostu robisz połowę ciasta, zostawiasz na noc, a następnie robisz drugą połowę i ugniatasz przez nią PF. Chociaż smak nie jest tak kwaśny jak zakwas, ma nieco więcej posmaku niż „zwykły” chleb.

Możesz także spróbować powolnego, 2 lub 3-dniowego wytrawiania w lodówce. dowolne ciasto chlebowe.

SourDoh
2013-08-31 23:56:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Niektóre firmy sprzedają „smak na zakwasie”, który zazwyczaj składa się z produktów odpadowych na zakwasie, niektórych dezaktywowanych drożdży i wypełniacza. Produkty odpadowe są tym, co zwykle smakuje na zakwasie, więc mogą być dość skuteczne.

Ponieważ większość smaku pochodzi od kwasów, takich jak kwas mlekowy, możesz spróbować dodać coś innego, co zawiera kwas mlekowy. Sok ze sfermentowanych marynat, kiszonej kapusty, kimchee, jogurtu itp. Powinien zawierać trochę kwasu mlekowego i może dać ci trochę smaku, którego szukasz. Mogą one jednak zawierać inne smaki, więc upewnij się, że nie będą kolidować z tym, co próbujesz zrobić. Na przykład kimchee często zawiera czosnek, więc jeśli nie chcesz oprócz kwaśnego posmaku czosnku w chlebie, znajdź kimchee, w którym brakuje czosnku (lub ma go mniej).

dan
2014-01-10 22:28:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli robisz domową kiszoną kapustę, możesz użyć pół szklanki soku zamiast części wody. Sok zawiera żywe bakterie mlekowe oraz kwas mlekowy. Ciasto wyrabiamy dzień wcześniej. Zmniejsz ilość drożdży o połowę i zmniejsz sól, ponieważ sok z kiszonej kapusty jest solony. Ciasto przełożyć do miski posypanej mąką i przykryć folią. Odstaw na kilka godzin w temperaturze pokojowej, a następnie włóż do lodówki. Następnego dnia wyjmij ciasto i uformuj według własnego uznania. Odstaw na 2 godziny. Ocena i pieczenie.

silves89
2013-08-31 23:50:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie, nie ma.

Kwaśny smak zakwasu pochodzi od kwasu mlekowego wytwarzanego przez pałeczki kwasu mlekowego. Lactobacilli mają symbiotyczny związek z dzikimi drożdżami - nie można mieć jednego bez drugiego. Dzikie drożdże rozwijają się powoli i przy niższych stężeniach niż drożdże komercyjne, dlatego przygotowanie dobrego bochenka na zakwasie zajmuje kilka dni.

Jeśli jednak chcesz tylko lepszego smaku, możesz użyć ferment, np. biga lub biszkopt. To da dobrą magię w ciągu nocy. A jeśli szukasz woskowatych okruchów zakwasu, możesz spróbować pół-słynnego chleba niezgniatanego. Robiłam to kilka razy i jest pyszna i bardzo łatwa, prawdopodobnie najłatwiejsza do zrobienia. Miękisz zawsze wydaje się zbyt lepki, więc może jeszcze tego nie zrobiłem, ale smak jest naprawdę dobry.

W kulturze na zakwasie drożdże i pałeczki kwasu mlekowego rosną razem, ale jest wiele rzeczy, które wykorzystują fermentację mlekową, która nie obejmuje drożdży.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...