Pytanie:
Czy ostrzenie za pierwszym razem powinno odbywać się po grubszej czy cienkiej stronie?
AfterWorkGuinness
2016-12-19 20:17:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mam knfve japońskiego szefa kuchni Shun i źle mi się naostrzyło. Nie naostrzyłem go od zakupu w sierpniu i teraz trzeba trochę wysiłku, aby pokroić ziemniaka lub marchewkę.

Właśnie kupiłem kamień wodny Japanese Water na polecenie mojego rzeźnika, jest dwustronny z ziarnistością 1000 z jednej strony i 4000 z drugiej. Rada, którą otrzymałem, brzmiała: ostrzyć go po cienkiej stronie (4000) raz w tygodniu i grubej (1000) co kilka miesięcy. Biorąc pod uwagę, że nigdy go nie wyostrzyłem od czasu zakupu go kilka miesięcy temu, czy powinienem zacząć od strony 1000, a potem spróbować po stronie 4000?

Poza tym ... jeśli po raz pierwszy ostrzysz nóż kamieniem wodnym (brzmi jak to), poćwicz na czymś tanim. Zły błąd (np. Zły kąt) może spowodować poważne uszkodzenie noża.
Jak znaleźć właściwy kąt?
Zacznij od kursanta (mniejsza liczba). Wiele przewodników i filmów w Internecie. http://www.knifeplanet.net/how-to-sharpen-knife-on-japanese-water-stone/ Powinieneś ćwiczyć z drobniejszym kamieniem.
Uwzględnij również stropowanie w swoim programie konserwacji noży - wystarczy zapas czystych całych gazet, ale również płaska skóra z pastą polerską lub bez. .... Czy zalecenie „cotygodniowej cotygodniowej strony” zostało wydane do użytku profesjonalnego?
Odnośnie kąta: zakładając, że jest to nóż rdzeniowy VG10 i ma w miarę symetryczną geometrię: 14-18 stopni na stronę, jeśli wybierasz prostą krawędź w kształcie litery „V”, 10-12, jeśli zamierzasz nałożyć bardzo minutę, mniej stromą fazę na górze (tzw. mikropoziom. Dla VG10 zalecany). Pamiętaj, że cofanie się z wyższego kąta (18 stopni) oznacza dużo pracy szlifierskiej! Ponadto, robienie dużej zmiany kąta na zbyt drobnym kamieniu ma tendencję do pozostawiania wypukłej krawędzi (czasami jest to pożądane, czasami nie).
Zapytaj producenta o ich zalecenia.
Jeden odpowiedź:
Ernest Friedman-Hill
2016-12-19 20:26:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tak. Grubsze ziarno szybciej usuwa materiał, ale pozostawia bardziej szorstkie wykończenie. Cieńsza strona pozwala następnie na dokładne polerowanie krawędzi. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania podczas ostrzenia jest utrzymanie ostrza pod stałym kątem w stosunku do kamienia - nie zmieniaj nachylenia ostrza podczas ruchu, bo po prostu zrobisz z niego bałagan.

Zobacz również, jak krawędź noża jest obecnie fazowana - niektóre noże mają fazę tylko z jednej strony. Jeśli tak jest, nie ostrz obu stron.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...