Pytanie:
Odgrzewanie szpinaku
leancz
2010-07-20 14:06:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Słyszałem, że nie należy odgrzewać posiłku ze szpinakiem. Czy jest w tym jakaś prawda i jaki jest tego powód?

Trzy odpowiedzi:
#1
+7
Erik P.
2010-07-20 21:17:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jak powiedzieli inni, podgrzany szpinak może zawierać niewielkie ilości azotynów. Są nieszkodliwe dla dorosłych i dzieci powyżej 6 miesiąca życia, ale niebezpieczne dla małych niemowląt. Wynik jest taki: jeśli nie podajesz go młodym niemowlętom, powinno być dobrze.

To też czytałem w gazecie opisującej bieżące badania. Dodał, że nadal należy go podgrzewać wiele razy i nie powinno się tego robić codziennie, ale przeciętny człowiek nie powinien się tym martwić.
#2
+6
Tobias Furuholm
2010-07-20 17:14:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Odgrzewanie szpinaku może powodować wytwarzanie azotynów. Cytat z eufic.org

Szpinak i inne warzywa liściaste zawierają wysokie stężenie azotanów. Ilość zależy od odmiany, pory roku oraz warunków glebowo-wodnych, w których rosło warzywo. Sam azotan jest całkowicie nieszkodliwy, ale można go przekształcić w azotyny, a następnie w nitrozoaminy, z których niektóre są znane jako rakotwórcze. Enzymy obecne w bakteriach przekształcają azotany w azotyny. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy szpinak jest podgrzewany, przechowywany, a następnie ponownie podgrzewany. Sam azotyn jest związkiem nieszkodliwym, ale powinny go unikać niemowlęta do 6 miesiąca życia. Może wpływać na zdolność krwi do transportu tlenu poprzez przekształcanie hemoglobiny, białka przenoszącego tlen we krwi, w methemoglobinę, formę białka niezdolnego do przenoszenia tlenu. Może to być niebezpieczne dla niemowląt i jest powszechnie znane jako „zespół niebieskiego dziecka”. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że warunki kwaśne sprzyjają tworzeniu się nitrozoamin z azotynów, w połączeniu z faktem, że prawie wszystkie pokarmy zawierają białko i są narażone na działanie kwasu w żołądku, nie można całkowicie zapobiec wytwarzaniu nitrozoaminy. Stąd zalecenie, aby unikać podgrzewania szpinaku.

Świetna odpowiedź. Chciałbym zobaczyć załączone liczby - podejrzewam, że jest to przypadek ogromnej nadmiernej ostrożności ze strony UE.
Prawdopodobnie prawdziwe...
Mimo to miałoby to zastosowanie tylko wtedy, gdyby naczynie ze szpinakiem zawierało znaczną ilość bakterii. Jeśli jest schłodzony po ugotowaniu, nie powinno być znacznego wzrostu bakterii. Wydaje się naciągane.
EUFIC zmienił swoje zalecenie kilka lat temu, ponieważ opierało się na nieaktualnych i nieodpowiednich danych. Wydaje się, że ich witryna internetowa nie zawiera już żadnych z tych zaleceń, ale [artykuł _Independent_ opisujący powód usunięcia tego zalecenia] (https://www.independent.co.uk/life-style/health-and- family / health-news / reheat-spinach-cancer-blue-baby-syndrome-eufic-hong-kong-niezależny-czytelnik-skarga-a7059316.html) jest nadal dostępna.
„Można również bezpiecznie jeść resztki liściastych warzyw, takich jak szpinak, o ile są one dokładnie podgrzane”. - https://www.eufic.org/en/food-safety/article/food-hygiene-at-home-how-to-avoid-foodborne-illness
#3
+3
Adam Shiemke
2010-07-20 15:58:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie przychodzi mi do głowy żaden inny powód niż smak.

W przeszłości odgrzewałem wiele potraw ze szpinaku, bez widocznych szkodliwych skutków dla mojego zdrowia.

Szpinak nie nie mają żadnych specjalnych właściwości, których nie mają inne warzywa, takie jak burak, kapusta, musztarda itp., więc nie widzę powodu, dla którego szpinak byłby wyjątkowy pod tym względem.

Jak większość zielone, nie reaguje dobrze na rozgotowanie, więc podczas podgrzewania często mieszaj, a wszystko powinno być w porządku.

„* bez widocznych szkodliwych skutków dla mojego zdrowia *” Tylko dlatego, że mój dziadek palił jak z komina i nadal jest silny w wieku 80 lat ...


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...