Pytanie:
Czy mogę użyć tej samej deski do mięsa i warzyw?
user239
2010-07-20 13:34:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Słyszałem, że nie jest dobrze używać tej samej deski do warzyw i mięsa, nie tylko podczas robienia sałatki, ale ogólnie. Coś o bakteriach w brudzie i bakteriach w mięsie to zła mieszanka.

Ale zastanawiam się, czy robisz jakiś gulasz, w którym musisz gotować razem mięso i warzywa, czy mogę bezpiecznie używać tej samej płyty do obu?

Myślę, że skoro i tak będzie ugotowane razem, jakie może być niebezpieczeństwo?

Zobacz też: http://cooking.stackexchange.com/questions/2209/how-do-you-properly-clean-a-cutting-board-and-knife-to-prevent-cross-contaminatio
Dwa odpowiedzi:
#1
+15
moonshadow
2010-07-20 14:13:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Rozumiem, że celem porady, aby zawsze trzymać narzędzia i miejsca do przygotowywania mięsa i warzyw oddzielnie, jest ustanowienie nawyku, aby uniknąć możliwości zakażenia krzyżowego w przypadkach, gdy nie zamierzasz gotować warzyw wszystko; i podobnie w środowisku gastronomicznym, aby móc w widoczny sposób wykazać, że praktyki pracy uniemożliwiają zakażenie krzyżowe.

To też rozumiem. Jeśli i tak wszystko idzie prosto w tym samym garnku, to naprawdę nie ma to znaczenia, ale jeśli jesteś w środowisku zawodowym, powinieneś zachować dobre nawyki, ponieważ błąd może być niezwykle kosztowny dla zdrowia ludzi i dla firmy. Oczywiście nie jest to błąd, który chcesz popełnić w domu.
+1 dla profesjonalisty. W swoim domu, po prostu umyj deskę między użyciami i nie mieszaj gotowanej z niegotowaną (bez mycia między użyciami).
#2
+2
rose
2010-07-20 15:44:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Myślę, że dobrze jest używać tej samej deski do krojenia, jeśli mięso i warzywa są w garnku w tym samym czasie. Jednak często przepisy wymagają najpierw zrumienienia mięsa, a następnie dodania warzyw. W takich przypadkach zalecałbym użycie innej deski do krojenia lub dokładne wyczyszczenie deski między krojeniem mięsa i warzyw.

Zgadzam się, że dobrą praktyką jest używanie oddzielnych desek do krojenia mięsa i warzyw, nawet jeśli oba będą ugotowane razem, zwłaszcza jeśli dzieci lub niedoświadczeni kucharze obserwują, jak gotujesz, i mogą błędnie pomyśleć, że można używać tej samej deski w każdych okolicznościach.

Dlaczego konieczność przyrumieniania mięsa miałaby mieć znaczenie? Wszystko nadal gotuje się w garnku przez wiele godzin.
Nie sądzę, żeby był jakikolwiek problem, jeśli ma się gotować przez wiele godzin, ale jeśli warzywa mają być dodane tylko na chwilę (na przykład na patelni), może być problem.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...