Pytanie:
Gotowanie ciast na matach azbestowych
jontyc
2012-03-02 12:22:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Moja mama mówi mi, że kiedy była mała, jej matka piekła ciasta na azbestowej macie w elektrycznej patelni z pokrywą. Przypuszczam, że praktyka zniknęła z powodu reputacji azbestu, ale jaka była idea azbestu - prostego rozpraszacza ciepła?

:) Mata znajdowała się wewnątrz patelni elektrycznej.
I edited out the ambiguity.
Cztery odpowiedzi:
#1
+6
Adam Fineman
2012-03-06 22:59:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zagrożenia zdrowia związane z azbestem

Reputacja azbestu jest rzeczywiście zasłużona. Wdychanie włókien azbestu może spowodować szereg potencjalnie śmiertelnych chorób. Jest mało prawdopodobne, aby zwykłe domowe użycie produktu zawierającego azbest naraziło go na kontakt z włóknami azbestu. Jednak ludzie, którzy pracują z azbestem, niezależnie od tego, czy wydobywają surowce, czy przetwarzają azbest w gotowe produkty, są znacznie bardziej narażeni na raka płuc i międzybłoniaka niż ogół populacji.

Innymi słowy, o ile nikt nie miażdżył azbestowej maty twojej babci i nie wysadzał jej do pokoju, nie ma powodu, aby się jej bać. Jednak ludzie, którzy wydobywali azbest i ludzie, którzy uformowali z niego matę w fabryce, mogli zachorować w późniejszym okresie życia.

Właściwości termodynamiczne azbestu

Ciepło właściwe

Azbest był dobrym wyborem dla urządzenia do pieczenia twojej babci, poza tym, że się nie zapali, ponieważ ma wysokie ciepło właściwe. Ciepło właściwe jest zasadniczo miarą tego, ile energii potrzeba, aby podnieść temperaturę danego materiału.

Inne konsekwencje wysokiego ciepła właściwego to fakt, że materiał będzie zarówno ogrzewał się równomiernie, jak i powoli tracił temperaturę. Na przykład woda ma bardzo dużą pojemność cieplną. Tak więc woda nagrzewa się stosunkowo długo, równomiernie ogrzewa i powoli stygnie. Oczywiście nie można zrobić maty do pieczenia z wody ....

Patrząc na tabelę konkretnych pojemności cieplnych różnych materiałów, możemy zobaczyć, że pojemność cieplna azbestu wynosi tylko około jedną czwartą pojemności wody, ale jest ponad dwukrotnie większa niż pojemność cieplna żelaza. Gdybyś zrobił matę z żelaza, musiałaby ważyć ponad dwa razy więcej niż mata azbestowa, aby mieć taką samą pojemność cieplną.

Jednak pojemność cieplna to nie wszystko.

Przewodnictwo cieplne

Przewodnictwo cieplne to przenoszenie ciepła między dwoma obiektami, które się ze sobą stykają. Na przykład żeliwo przenosi ciepło na to, czego dotyka około 400 razy szybciej niż płyta azbestowa. Tak więc mata żelazna w ogóle nie działałaby dobrze, ponieważ, jak można się spodziewać, spaliłaby spód ciasta.

Twoja babcia potrzebowała materiału o dużej pojemności cieplnej właściwej, ale niskiej przewodnictwo cieplne.

Piekarniki

Pieczenie ciast w normalnym piekarniku przebiega podobnie jak babcia i z tych samych powodów. Powietrze w piecu ma również wysoką pojemność cieplną właściwą (mniej więcej taką samą jak w przypadku azbestu), ale bardzo niskie przewodnictwo cieplne (około 1/6 przewodnictwa z azbestem).

Piec jest znacznie droższy niż piec matę azbestową i elektryczną patelnię i zajmą dużo więcej miejsca. To tylko kompromis.

There is still a reasonable health risk just using an asbestos product. Anyone having one should not use it, and should get it disposed of properly
@TFD,, czyli [nie] (http://www.sciencemag.org/content/247/4940/294.short) [konsensus naukowy] (http://ukpmc.ac.uk/abstract/MED/3510581/reload = 0; jsessionid = Scp9c78Gc9DnSTEC18e0.2), to bajka opowiadana przez prawników i środki masowego przekazu.
AilirtvqteCMT Great suffering batmans, an asbestos denier ;-) I live in country where you can't generally litigate, and we are getting rid of it!
AilipnwitlCMT Denier? Everything that Adam says is correct, and I'm not disputing it - it's extremely dangerous in high quantities and many people involved in its manufacture have been harmed. But as the reams of scientific papers indicate, quantity (and also sub-type) is key, it's not true that *any* exposure is going to harm you, any more so than a mild bleach solution is equivalent to concentrated chlorine gas. Virtually every country has demonized asbestos and is getting rid of/has gotten rid of it, but like so many things that have been banned, that is more political than rational.
#2
+4
user35116
2015-04-25 02:26:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Znalazłem to dzisiaj, sprzątając dom w Szkocji enter image description here

Świetne zdjęcie. Miło jest widzieć takie zabytkowe wyposażenie, jest to miłe odniesienie, które dodaje charakteru oryginalnemu pytaniu.
#3
+1
catziscutz
2019-12-11 06:57:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Maty azbestowe zapobiegały przypalaniu lub przypalaniu żywności.

Mam kopię starej książki „Radość gotowania”, a przepis na mięso mielone wymaga użycia maty azbestowej, aby zapobiec przedostawaniu się delikatnych organów jest spalany, podczas gdy pozostałe składniki się gotują.

Załóżmy, że zamiast tego można użyć silikonowej maty do pieczenia

#4
  0
Mien
2012-03-02 15:47:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dopiero teraz wyszukałem w Google, więc moja odpowiedź może zawierać błędy.

Przynajmniej tam, gdzie mieszkam (Europa Zachodnia), kobiety rzeczywiście gotowały na azbestie. Niektóre właściwości azbestu to izolacja, tani i mocny. Te właściwości sprawiają, że jest doskonały (gdyby nie było znanych wad) do gotowania: dobrze zatrzymuje ciepło, jest tani i można go używać codziennie przez dość długi czas.

To wszystko, co mogłem znaleźć (Na razie). Domyślam się, że najważniejszą właściwością jest właściwość izolująca. Azbest zawiera ciepło, dzięki czemu jest energooszczędny. Była też jedna wzmianka o „płytach grzewczych” z azbestu (nie znam poprawnego angielskiego terminu, ale współczesna wersja to mniej więcej to). Myślę więc, że azbest również pozostaje ciepły przez długi czas po otrzymaniu bezpośredniego ciepła.

"The heat is contained in the asbestos, which makes it energy-saving."? Asbestos is an insulator. Surely it would stop the bottom of the cake burning, while it 'baked' in the lidded fry pan? Just like a Dutch oven covered in hot embers. There is no energy saving, as the exterior of the pan is not insulated, so heat is lost to the outside air
AilijdjdtoCMT I meant more that once it's hot, it stays hot. This would not apply for a regular dish, but perhaps it would for a cake (since they would've been baked longer). But of course, you could be correct. I'll research some more.
Muszę powiedzieć, że odpowiedź TFD brzmi bardziej wiarygodnie naukowo. Azbest lekko się nagrzewa, aby ugotować dno, ale głównie powoduje, że ciepło musi przemieszczać się po bokach naczynia i promieniować do wnętrza, dając efekt piekarnika.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...