Pytanie:
Czy jajka od kur z wolnego wybiegu mają różne właściwości kulinarne?
bryn
2010-07-18 14:10:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Słyszałem slogan „Zadowolone kurczaki robią dla szczęśliwych kucharzy”, sugerujące, że jajka z wolnego wybiegu zapewniają lepsze gotowanie.

Czy jajka od kurczaków wędrujących na wolnym wybiegu rzeczywiście mają zauważalną różnicę w pieczeniu czy gotowanie?

Nie proszę o opinię moralną, tylko o gotowanie / pieczenie.

Cztery odpowiedzi:
#1
+4
Pulse
2010-07-18 14:36:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Prawdziwe jaja z wolnego wybiegu wyraźnie różnią się kolorem żółtka (dużo głębszy żółty) i smakiem. Kurczaki z wolnego wybiegu mogą uzupełniać swoją dietę naturalnie występującymi larwami, insektami itp.

Może Cię to zainteresować:

Odżywianie - Wolny wybieg a akumulator - Jaja klatkowe: kury z dostępem do zewnątrz produkują więcej pożywnych jaj

Rozumiem, że żółtka również stanowią większą część jajka. To będzie miało wpływ.
Nie powinno, chyba że są wyjątkowo duże.
Kolor żółtek nie jest zbytnio zmieniany przez pędraki itp., Ale przez inne części paszy, które można łatwo uzupełnić (i często są) w przypadku jaj hodowlanych. To jest zarówno teoria, którą przeczytałem, jak i moja osobista obserwacja - istnieje duża zmienność koloru żółtka zarówno u kurczaków z wolnego wybiegu, jak i standardowych, i nie ma reguły, że żółtko z wolnego wybiegu jest ciemniejsze lub lepiej smakuje.
#2
+3
Ching Chong
2017-06-15 01:54:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kenji López-Alt z Serious Eats przeprowadził randomizowane, z pojedynczą ślepą próbą i swego rodzaju kontrolowane placebo badanie z sześcioma rodzajami jaj:

  1. Zwykłe jaja hodowlane ze starej fermy
  2. Jaja zawierające 325 mg kwasów tłuszczowych omega-3 na jajko (nieorganiczne lub bezklatkowe)
  3. Jaja ekologiczne bezklatkowe zawierające 200 mg kwasów tłuszczowych omega-3 na jajko
  4. Jaja bez klatek zawierające 100 mg kwasów tłuszczowych omega-3 w jednym jaju
  5. Jaja ekologiczne, bez innych specyfikacji
  6. Jaja ekologiczne z wolnego wędrowania, z pastwisk hodowane kurczaki

Jego werdykt po zrobieniu jajecznicy w kontrolowanym środowisku: to nie ma znaczenia. Zamiast rzeczywistej zawartości jaj, kolor określa postrzegany smak.

Jeśli chodzi o smażenie jajek po słonecznej stronie gotowania w koszulce: Świeżość ma znaczenie. Im świeższe jajko, tym ściślejsze jest białko i żółtko. Jeśli jajko jest starsze, żółtko i białko jaja tracą płyn, który jest mniejszą białkową częścią surowego jajka. Powoduje to, że jajko rozprzestrzenia się podczas smażenia, dzięki czemu tegg jest mniej apetyczny niż jajko z wyższym stojącym żółtkiem. Podczas kłusowania luźniejsze białko jaja powoduje brzydkie białe płatki ( https://youtu.be/66btvAWmp7g?t=1m25s (1:25 min do 1:48 min)).

Wydaje mi się, że jeśli dostajesz jajka od kurczaków żyjących na wolności, mogą one być po prostu świeższe niż jaja hodowane w fabryce i dlatego jajka od kurczaków żyjących na wolności mogą smakować lepiej i są łatwiejsze do przetworzenia w niektórych przypadkach. (Nie, jeśli planujesz zagotować je.)

#3
+2
Ocaasi
2010-07-28 04:39:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Myślę, że są one ogólnie lepszej jakości, większe, mają twardsze, jaśniejsze żółtka i lepiej smakują. Mają również tendencję do większej zawartości tłuszczów omega-3 niż jaja karmione w klatkach / karmione zbożem. Myślę, że ma to mniejsze znaczenie w przypadku pieczenia, ale zauważam różnicę, gdy gotuję się powoli, smażę lub robię omlet.

#4
+1
Sandra Raasch Simmons
2017-06-10 10:23:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Z pewnością gotowanie jajek z wolnego wybiegu na twardo trwa dłużej. zauważyłem, że kiedy przyjechałem na Jamajkę - prawie dwa razy dłużej.

Czy masz na myśli, że gotowanie na dokładnie tym samym piecu trwa dwa razy dłużej w porównaniu z jajami z wolnego wybiegu, czy też w porównaniu z jajami z wolnego wybiegu sprzed Jamajki?


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...