Pytanie:
Mniej słony sos na bazie soi
bmargulies
2010-07-15 03:53:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Podstawowy imbirowy sos sojowy:

Głównie sos sojowy, starty imbir, szalotka, trochę wina ryżowego.

Niektórzy uważają go za zbyt słony. Jakie inne płyny mógłbym połączyć z soją, aby uzyskać coś mniej słonego w tej samej przestrzeni? Samo podkręcenie wina ryżowego nie jest zbyt atrakcyjne.

Wiele dostępnych w handlu mirin zawiera niewiele alkoholu lub nie zawiera go wcale, więc możesz spróbować zwiększyć objętość za pomocą tego środka, chociaż * jest * słodki.
Czy musi być na bazie soi z powodów wegetariańskich lub z innych szczególnych powodów?
Nie, próbuję tylko wyprodukować podstawowy chińsko-japoński sos sojowy imbirowy.
Trzy odpowiedzi:
#1
+9
Aaronut
2010-07-15 04:33:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Być może skaczę tutaj z pistoletu i robię nieuzasadnione przypuszczenia na temat tego, do czego służy ten sos, ale zakładając, że jest to coś w rodzaju marynaty, ryżu, smażonego mięsa itp. ... Zwykle używam kombinacji następujących elementów:

  • Sos sojowy lub teriyaki (lub oba)
  • Tostowy olej sezamowy
  • Miód lub brązowy cukier
  • Olej chili (mały ilość, oczywiście)
  • Tarty imbir
  • Tarty czosnek ( bardzo mała ilość, to mocna masa)
  • Wino ryżowe (zwykle ja właściwie to pomiń)
  • Woda!

Czasami połączenie oleju i wody nie trzyma się tak dobrze; jeśli dodasz trochę skrobi z tapioki i ją podgrzejesz, zgęstnieje i zwiąże. Używam tego cały czas w mieszanych frytkach.

Ponadto, jeśli zdarzy się, że masz jakieś przygotowane orientalne sosy, takie jak hoisin lub sos z czarnej fasoli lub chili czosnkowo-chili, możesz ich użyć w szczyptie, aby zmniejszyć słony smak sosu sojowego. Dopracowanie czystych składników, aby uzyskać dokładnie taki smak, jaki chcesz, jest oczywiście zawsze lepsze.

Woda może być tutaj magicznym brakującym elementem.
@bma: W moich sosach do smażenia woda jest w rzeczywistości * głównym * składnikiem. Nie jestem pewien, czy to „słuszne”, czy nie - tak się tego nauczyłem - ale zawsze jestem zadowolony z wynikającego z tego smaku. Zwykle około 3-4 części wody na 1 część sosu sojowego i 1 część „inne”. Chociaż przy tak dużej ilości wody naprawdę potrzebujesz też „innych”, sama soja nie będzie miała wystarczającego smaku.
wygląda na to, że nie przeczytałem wystarczająco uważnie lub odpowiednich rzeczy.
@bma: Przeczytaj co dokładnie? Ta odpowiedź czy wypróbowany przepis?
Podejrzewam, że moje książki kucharskie się z Tobą zgadzają i nie pamiętałem dobrze, co przeczytałem.
#2
+4
Shog9
2010-07-15 04:20:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Użyj mniej sosu sojowego. Jest słony - musi być słony - i naprawdę nie da się tego uniknąć (nawet odmiany o niskiej zawartości sodu nadal zawierają sporo soli).

Zalecam używanie dobrego, mocnego sosu sojowego z umiarem i być może odrobiny czarnego octu, aby wzmocnić smak.

Zobacz edycję proszę.
#3
  0
Jolenealaska
2013-12-15 11:27:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sosy sojowe o obniżonej zawartości sodu świetnie smakują. Uwielbiam sól, ale wolę sos sojowy o niższej zawartości sodu. Zwykle kupuję sos sojowy Kikkoman Lite tylko dlatego, że mogę go kupić tanio. Jest dużo, dużo lepszy niż oryginał Kikkomana. Nie przejmuję się zbytnio zawartością sodu ze względów zdrowotnych, po prostu nie lubię być przytłoczony solą. Sos sojowy o obniżonej zawartości sodu jest nadal słony, ale można posmakować inne smaki niż sól. Moje ulubione miejsce na sushi stawia nawet Kikkoman Lite na stołach, jeśli chcesz coś z solą, musisz o to poprosić. Aby uzyskać jeszcze więcej smaku na każdy mg sodu, możesz spróbować tego. Tak, jest hawajski, ale bardzo ładnie sprawdza się w przepisach japońskich i chińskich. Aloha Brand Lower Salt ShoyoTo pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...