Pytanie:
Substytut sosu sojowego
Xepo
2010-07-18 20:06:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Gotuję dla znajomego, który z powodów medycznych musi jeść wegańskie i bez soi. Naprawdę chciałem zrobić dla niej wegetariańskie smażone mięso, ale nie mogę wymyślić ani znaleźć żadnego sosu, który byłby dobry do smażenia bez mięsa ani sosu sojowego. Sam muszę być zbyt uzależniony od masła + sosu sojowego. = P

Myślałem, że dodam grzyby do smażonego mięsa, aby uzyskać umami, użyłbym sherry + bulionu wegetariańskiego, aby stworzyć płyn, i używając imbiru + czosnku + soli do smaku, wydaje się, że byłoby za lekkie. Musi być jakiś sposób na uzyskanie tego ciemnego, bogatego smaku sosu sojowego bez soi?

Osiem odpowiedzi:
#1
+5
Chris Jester-Young
2010-07-18 22:43:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Możesz karmelizować cebulę, aby uzyskać bogaty słodko-pikantny smak, ale musisz karmelizować ją powoli i być bardzo cierpliwym ... nie robi się jej w 5 minut.

Ponadto, aby uzyskać coś gotowego, Coconut Secret tworzy płynne aminokwasy na bazie kokosa, które nie zawierają soi. Kupiliśmy je w Whole Foods.

Trzy funty pokrojonej cebuli z funtem wegańskiego substytutu masła, osiemnaście godzin w garnku na „niskim poziomie”, pojawia się jako polewa deserowa.
Karmelizowanie cebuli w celu uzyskania tego słodkiego, bogatego smaku to niesamowity pomysł. Będę musiał spróbować tego razem z pomysłem na Sherry z Vinko.
#2
+4
Vinko Vrsalovic
2010-07-18 20:20:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zrobiłbym redukcję PX deserowej sherry, doprawionej solą i mieszanką papryki (dodaję więcej przypraw do smaku). Nie do końca zastępuje sos sojowy, ale ma również ciemny, bogaty smak.

#3
+3
erichui
2010-07-20 05:28:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W przypadku czegoś, co nie wymaga przygotowania, moim pierwszym wyborem byłby sos Maggi, który nie jest oparty na soi. Ma nieco bardziej mięsisty smak.

Możesz spróbować Marmite lub Vegemite. Oba są zrobione z ekstraktu drożdżowego, ciemne i bardzo pikantne. Są również gęste jak melasa, więc można je rozcieńczyć wodą, aby uzyskać odpowiednią konsystencję.

Maggi ma w sobie soję.
#4
+3
Tim Gilbert
2010-07-20 05:44:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Spróbuj użyć oleju sezamowego do tego pomysłu na czosnek i imbir.

#5
+2
Ari
2010-07-20 09:27:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wypróbuj płynne aminokwasy.

Czy masz na myśli płynne aminokwasy Bragga? Używam go jako Worcestershire (dla wegańskich Bloody Mary's) i zamiennika soi (o niższej zawartości sodu)
Płynne Amino Bragga jest wytwarzane z soi.
#6
+1
Veee
2010-07-20 07:00:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Do sosu w stylu teriyaki używam marynowanego sosu barbecue Mama Sita. http://www.msita.com/sauces.htm

Smak jest niesamowicie podobny do teriyaki, zwłaszcza po dodaniu czosnku, imbiru i cebuli. Sos również ładnie gęstnieje. Jestem w podobnej sytuacji jak twój przyjaciel, więc musiałem znaleźć dobre alternatywy.

Składniki na odwrocie butelki to: woda, naturalny ekstrakt drożdżowy, cukier trzcinowy, sól jodowana , czosnek, glutaminian sodu, barwnik karmelowy, pieprz czarny, kwas cytrynowy, guanylan inozynianu disodu i 0,1% benzoesan sodu (jako konserwant)

Zwykle trzymałbym się z daleka od kilku tych składników, ale ten sos warto, jeśli musisz być wolny od soi.

#7
+1
Karen
2010-12-25 19:19:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Płynne Amino Bragga zawiera soję [szukałem jej w podobnych celach]. Myślałem [zanim znalazłem aminokwasy kokosowe] o próbie zrobienia sosu przez smażenie i przecieranie grzybów [z olejem sezamowym, ale nie za dużo, ponieważ uważam, że może on być zbyt silnie dominujący w profilu smakowym danie, jeśli nie jestem do końca ostrożny] i trochę rozcieńczyć wodą. Innym pomysłem, który sobie poradziłem, było uzyskanie ciemnego dymnego smaku z silnego [nie opartego na czasie (może stać się gorzki), ale dodanie więcej herbaty niż zwykle] warzenia dymnego Lapsang Souchong, a następnie zredukowania go do gęstszego sosu.

#8
+1
Megha
2016-07-01 17:15:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zasugerowałbym catup grzybów. Jest to cienki, brązowy, słony i pikantny sos, który jest zwykle używany w taki sam sposób jak sos Worcestershire - i podobnie jak sos sojowy, aby dodać soli i głębi smaku podczas gotowania lub przyprawiania na stole. To jedna z moich ulubionych wegetariańskich substytutów.

Marka Geo Watkins 'jest bezpieczna dla wegetarian i wegan i (właśnie sprawdziłem moją) nie zawiera soi, nawet soi lecytyna, którą można znaleźć w nieoczekiwanych miejscach.

Alternatywnie można ją przygotować bez większych trudności, z typowymi składnikami (przepis, którego użyłem to tutaj).To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...